Závěrečná zpráva

30. ročník konference Security 2024 prolomil hranici 700 návštěvníků

Nejlepší řečníci za posledních třicet let dostali volnou ruku a mohli mluvit, o čem chtěli. Publikum se rozhodně nenudilo. Aricoma, jednička v podnikovém IT, uspořádala těsně před Velikonoci, 27. a 28. března, jubilejní 30. ročník největší české konference o kybernetické bezpečnosti SECURITY 2024. První den proběhlo dvacet workshopů a druhý den diváci slyšeli dvě desítky přednášek.

CEO Aricomy Milan Sameš hned na úvod akce prohlásil, že dnešní geopolitická situace jasně ukazuje, že hrozby už budou vždy hybridní, tedy jak fyzické, tak virtuální. „Dobrá kybernetická bezpečnost je pro nás dnes stejně důležitá, jako byl pro naše předky hrad,“ dodal Milan Sameš.

Hvězdou konference byla Paula Januszkiewicz, zakladatelka a ředitelka společnosti CQURE a jedna z nejznámějších penetračních testerek na světě. Zaplněnému sálu ukázala, proč se během vývoje malwaru a následného útoku hackeři soustředí zejména na vytrvalost. Ta jim totiž umožní dlouho unikat odhalení a získat maximum toho, po čem ve firmách a organizacích jdou.

„V dnešní době už máme přehled o jednotlivých typech útoků a víme, jak si s nimi poradit. Teoreticky by k žádným úspěšným útokům nemuselo docházet. Sami asi znáte situaci, kdy byste chtěli stihnout řadu úkolů, ale v rámci jednoho dne to není dost dobře možné. Úplně stejné je to s kyberbezpečností, není možné ohlídat všechno. Je třeba se s tím smířit, ale přitom být co nejvíc připravený,“ vysvětlila Paula Januszkiewicz.

Jako už se stalo tradicí, návštěvníci, jichž letos bylo rekordních 702, hlasovali o nejlepších řečnících. Nejoblíbenějším se stal německý hacker a komik v jedné osobě Tobias Schrödel, který názorně ukázal, co všechno je možné najít na darknetu o ransomware útočnících.

Druhé místo obsadil Jan Kolouch z CESNETU, který návštěvníkům poradil, jak se vyhnout „králičím norám“ na sociálních sítích. A třetí místo obsadili shodně Paula Januszkiewicz a Tomáš Rosa z Raiffeisenbank, který mluvil o možnostech zneužití jazykových modelů AI ke konstrukci nápaditějších podvodů v oblasti sociálního inženýrství.

Volilo se také mezi vystavovateli – už počtvrté s přehledem vyhrál stánek společnosti ESET. S odstupem jej následovala expozice HP Inc. a Check Point.

Používáte zastaralý prohlížeč, stránky se nebudou korektně zobrazovat. Aktualizovat